Guess the weight

With steak prices well into double digits, one local supermarket is fighting back with unit pricing: they have single ribeyes and New York strips, smallish ones, for a flat $5. I had them weigh one for me: just under nine ounces. This works out to around $9 a pound, which is two or three bucks cheaper than the stuff in the display case, and it’s a reasonable size for a single person; the ones they usually cut on site tend to be 12-14 ounces, a bit more than I need at dinner time, and end up costing around ten dollars apiece. I’m not so adept that I can guess the weight of any given cut on the first try, but I’m not doing the strictest portion control either, so a little bit of variation either way won’t bother me greatly.

There are, often as not, better deals to be had by buying the so-called Family Packs; but I have never quite warmed to the necessity of unwrapping the big package and rewrapping each individual piece separately.





Comments are closed.