Roll back, or maybe sideways

And anyway, I don’t need but one:

Was four for ten dollars

(Via Jeff Thompson.)

5 comments »

  1. fillyjonk »

    24 February 2019 · 12:54 pm

    A while back, Don posted a photo of a sign suggesting that wal-mart can’t do grammar; I guess they either can’t do math (or assume their customers can’t) either.

    I can hear Homer Simpson inside my head: “Four for ten dollars? How can I lose?” followed by a loud, echoing “D’OH!” upon his reading the correction

  2. McGehee »

    24 February 2019 · 1:06 pm

    I discovered years ago that, at Kroger, if the shelf tag said “4/$5” the actual literal ring-up price, no matter how many or how few you bought, was $2.50

    In their case, they counted on people buying in multiples because other stores had conditioned them to believe that if you bought fewer than four, you’d pay $7.39 for each bag you did buy.

  3. Roger Green »

    25 February 2019 · 12:48 pm

    This doesn’t appear as stupid as it seems IF one MUST buy 2 (or 4) to get the price. HAVING to buy 2 is far more reasonable. The local Market 32 would be selling soda for $1.79 each but 10 for 10 – must buy 10. Ticks me off.

  4. CGHill »

    25 February 2019 · 1:32 pm

    Especially if you miscounted as you were picking them off the shelf, and they duly ring you up $16.11 for nine at a buck seventy-nine.

  5. McGehee »

    10 March 2019 · 10:18 pm

    My favorite is when it’s a store where I know that “10 for $10” means exactly what it says, and they only have nine on the shelf.

    The tenth may even be sitting all by its lonesome in the stockroom. Sneaky and evil, they are, my precioussssss.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Leave a comment